CiferTech

0 %
CIFER
👨‍💻 Working on IoT Project
🌱 Currently learning Ai/ML
C/C++
Python
C#
Embedded sys Board
Arduino
ESP32/ESP8266
RaspberryPI
Learning Process
Ai
ML

Send Photo via Email With ESP32-CAM

آذر 23, 1399

در آموزش قبلی از سری آموزش‌های مربوط به برد توسعه ESP32-CAM نحوه راه اندازی و استریم کردن تصاویر را به شما آموزش دادیم، در این آموزش تصاویر را از دوربین ESP Cam دریافت کرده با استفاده از این برد تصاویر را ثبت و به ایمیل مقصد ارسال کنیم، برای اطلاع از نحوه داه اندازی برد به این آموزش مراجعه کنید. برای آموزش های بیشتر به CiferTech مراجعه کنید، همچنین برای حمایت از من حتما پیج من در اینستاگرام را دنبال کنید. ^-^


تراشه ESP32


ESP32 نسل پیشرفته ESP8266 است. یکی از تفاوت‌های آن بلوتوث داخلی‌اش می‌باشد. همچنین دارای هسته وایفای ۲,۴ گیگا هرتزی و بلوتوث داخلی تولید شده با تکنولوژی ۴۰ نانومتری شرکت TSMC می‌باشد. این ماژول دارای بهترین پرفورمنس در مصرف انرژی می‌باشد یعنی با کمترین مصرف انرژی بهترین نتیجه را برای ما به همراه دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر به این برد نگاه کنیم باید بگوییم که این یک chip است که پلتفرم NodeMCU در اون پیاده سازی شده که به این نوع چیپ ها System on a chip microcontrollers هم گفته می‌شود.

ارسال تصاویر به ایمیل ESP32-cam

از دیگر امکانات ماژول ESP32-cam می‌توان به دوربین OV2640 با قابلیت ثبت تصویر با فرمت JPEG, BMP, grayscale اشاره کرد. همچنین با LED flash مونتاژ شده بر روی این ماژول قادر به تصویر برداری در مکان‌های تاریک نیز خواهید بود. یکی از ویژگی‌های کاربردی این ماژول ورودی micro SD با قابلیت ارتقا تا ۴GB است که به کاربر اجازه ذخیره تصاویر را هم می‌دهد.


SMTP Server


STMP یا “Simple Mail Transfer Protocol” یک استاندارد برای ارسال اطلاعات به ایمیل می باشد پس در نتیجه برای ارسال اطلاعات از ESP32 باید از این سرویس استفاده کنیم، که در این آموزش برد ESP32-CAM مبدا و ایمیل ما مقصد می باشد و همچنین محتوای ارسالی نیز تصاویر ثبت شده می باشند. برای ارسال این اطلاعات نیاز به پیش نیاز هایی داریم در ابتدا به کتابخانه ESP32 MailClient library می پردازیم.

ارسال تصاویر به ایمیل ESP32-cam


کتابخانه ESP32 MailClient library


با استفاده از این کتابخانه کاربر قادر خواهد بود فایل هایی برای منمونه با پسوند .txt با .jpg را برای سرویس ایمیل ارسال کند، که در این آموزش فایل مد نظر ما تصاویر ثبت شده ESP32-cam می باشد که فرمت آن ها نیز .jpg می باشد. خب حالا نوبت نصب این کتاخانه در بستر آردوینو IDE می باشد که چند مرحله بسیار ساده دارد؛ در اولین مرحله مسیر Sketch/Include library/Manage libraries را دنبال کنید.

ارسال تصاویر به ایمیل ESP32-cam

در پنجره باز شده با وارد کردن نام کنابخانه مربوط که در اینجا “ESP32 MailClient” می باشد، اقدام دانلود و نصب کتابخانه بکنید.

ارسال تصاویر به ایمیل ESP32-cam

در ادامه مانند تصویر زیر نرم افزار اقدام به دانلود فایل های مربوط میکند.

ارسال تصاویر به ایمیل ESP32-cam


ایمیل ارسال کننده


خب در اینجا ما نیاز به یک ایمیل داریم داریم تا اطلاعات مورد نیاز ما از مقصد این ایمیل به inbox ایمیل اصلی ما ارسال شود که پیشنهاد میکنم از ایمیل های اصلی خود برای این منظور استفاده نکنید و اقدام به ساخت یک ایمیل جدید کنید به این دلیل که باید دسترسی هایی خاصی به این ایمیل داده شود. بعد از ساخت ایمیل جدید به این لینک مراجعه کنید و اقدام فعال کردن دسترسی مورد نیاز بکنید.

ارسال تصاویر به ایمیل ESP32-cam

تنظیمات سرویس Gmail برای STMP:

  • SMTP Server: smtp.gmail.com
  • SMTP username: آدرس کامل جیمیل
  • SMTP password: پسوورد جیمیل
  • SMTP port (TLS): 587
  • SMTP port (SSL): 465
  • SMTP TLS/SSL required: yes

کد مرجع ESP32 ارسال ایمیل


 با ویزایش کردن موارد مورد نیاز که در کد زیر ذکر شده اقدام به آپلود کردن کد در برد ESP32-cam بکنید. در صورتی که در فرآینده آپلود با مشکل مواجه شدید به آموزش مقدماتی ESP32-cam که در ابتدای آموزش نیز به آن اشاره شد مراجعه کنید.

 

در کد مواردی که در تصویر زیر به آن ها اشاره شده را با توجه به توضیحات ویرایش کنید.

ارسال تصاویر به ایمیل ESP32-cam


تنظیمات ایمیل


همانطور که در بخش کد ها اشاره به مواردی که باید مورد ویرایش قرار بگیرند در این قسمت توضیحات تکمیلی برای شما ارائه خواهد شد. در این قسمت ایمیلی که ساختید و دسترسی هایی را برای آن فعال کردید را وارد کنید که در واقع همان ایمیل است که اطلاعات را برای ایمیل اصلی ما ارسال می کند.

در قسمت بعد باید ایمیل اصلی خود که قرار است از طرق آن اطلاعات را دریافت کنید وارد کنید.

در قسمت تنظیمات SMTP از موارد زیر استفاده میکنیم به این دلیل سرویس ایمیلی که از آن استفاده میکنیم GMAIL می باشد.

در قسمت emailSubject اسمی که دوست دارید اسمسل ها با آن نام برای شما ارسال شود را وارد کنید، در غیر این صورت هیچ ویرایشی برای روی آن انجام ندهید.


کتابخانه های استفاده شده!


در این آموزش از چهار کتابخانه استفاده شده که به ترتیب؛ ESP32_MailClient.h که برای ارسال ایمیل از آن استفاده می شود، FS.h و SPIFFS.h که برای ذخیره و دسترسی به SPIFFS استفاده میشوند و در نهایت WiFi.h که برای برقراری اتصال ESP با شبکه محلی استفاده می شود.


قطعات مورد نیاز


ماژول ESP32-CAM

Posted in ESP32, اینترنت اشیا (iot)Tags:
Write a comment
© 2019 CiferTech. All rights reserved