CiferTech

0 %
CIFER
👨‍💻 Working on IoT Project
🌱 Currently learning Ai/ML
C/C++
Python
C#
Embedded sys Board
Arduino
ESP32/ESP8266
RaspberryPI
Learning Process
Ai
ML

How To Make Ultrasonic Levitator with Arduino

آذر 6, 1399

در این آموزش قصد داریم نحوه معلق کردن اجسام با استفاده از امواج صوتی و البته با کمک برد Arduino nano را به شما دوستان عزیز آموزش بدهیم ، اگر علاقمند به شبکه های اجتماعی باشید به احتمال زیاد پروژه هایی با نام “ultrasonic levitator” یا “acoustic levitator” و یا به زبان فارسی دستگاه پرتو کششی صوتی را دیده باشید. برای آموزش های بیشتر به CiferTech مراجعه کنید، همچنین برای حمایت از من حتما پیج من در اینستاگرام را دنبال کنید. ^-^


 التراسونیک فرستنده Transmitter Ultrasonic


 اگر تا به‌حال با ماژوال های التراسونیک برای مثال SRF05 کار کرده باشید متوجه شده اید که دو سنسور التراسونیک در این دسته از ماژول ها بکار رفته است یکی برای فرستادن امواج و دیگری برای دریافت که با استفاده از همین رفت و برگشت امواج براحتی پروژه های فاصله سنج ساخته می شوند ، اگر این سنسور ها را دمونتاژ کنید پشت این سنسور ها دو حرف R یا T چاپ شده است ما برای ساخت این پروژه به نوع T یا Transmitter احتیاج داریم نوع R ، دریافت کننده ها هستند .


 ماژول درایور موتور L298N


ماژول درایور یا راه انداز L298N در حالت عادی برای راه اندازی موتور های DC بکار گرفته می شود ولی همینطور که در ادامه متوجه خواهید شد در این پروژه استفاده متفاوت تری از این ماژول خواهیم داشت این ماژول دارای چهار خروجی است(out1 , out2 و out3 , out4) که ما از خروجی های out1 و ou2 استفاده خواهیم کرد . در این پروژه با استفاده از آردوینو ابتدا 5v pp به ماژول درایور اعمال شده و سپس به 25v pp تبدیل به و ترانسمیتر ها اعمال خواهد شد.

 


 آردوینو نانو “Arduino Nano”


برد آردوینو با پردازنده Atmega328 که کد های مورد نیاز ما برای این پروژه داخل این میکروکنترلر پروگرام شده و با استفاده از خروجی A0 , A1 که خروجی های آنالوگ ما هستند به راه انداز یا درایور اعمال خواهند شد .


ماژول افزاینده ولتاژ XL6009E1 متغیر DC-DC


برای تغذیه ماژول L298N به تغذیه 12 ولتی احتیاج خواهیم داشت پس با استفاده از این ماژول براحتی می توانیم ولتاژ 3.7 ولت باتری های معمولی را به 12 ولت تبدیل کنیم.

نکته : دقت داشته باشید با ورودی 3.5 یا 3.7 ولت در این ماژول ماکزیموم خروجی 37 ولت را دریافت خواهیم کرد ، پس قبل از اتصال ماژول به مدار با ولت متر خروجی را اندازه گیری و با استفاده از پتانسیومتر موجود در ماژول خروجی را به ولتاژ مورد نظر تنظیم کنید.


نحوه معلق شدن اجسام


زمانی که ترنسدیوسر ها را به درایور متصل کنید صدایی آرام اما در دراز مدت آزار دهنده را خواهید شنید این یعنی دستگاه کار می کند در واقع اواج صوتی ، standing wave (موج ایستاده) هایی تولید می کنند که در نتیجه اجسام مورد نظر معلق خواهند شد .


اتصالات مدار

 Arduino A0 ====> IN1 L298

Arduino A1 =====>IN2 L298

 L298 out1 =====> Ultrasonic trasmitter

L298 out2 =====>Ultrasonic transmitter

برای درک بهتر اتصالات و نحوه راه اندازی ماژول ها به لینک زیر مراجعه بفرمایید (آموزش تصویری در یوتیوب)

تماشای آموزش کامل


سورس کد آردوینو


کدهای زیر را کپی کرده و در آردوینو IDE قرار دهید. سپس روی برد آردوینو آپلود کنید. چنانچه روش آپلود کدها را نمی‌دانید، به آموزش کار با برد آردوینو مراجعه کنید.

 


وسایل مورد نیاز


  1. آردوینو نانو 
  2. درایور موتور L298N 
  3. ماژول افزاینده ولتاژ
  4. سنسور التراسونیک ترانسدیوسر

Posted in ArduinoTags:
Write a comment
© 2019 CiferTech. All rights reserved